Talán nem is gondolnánk, de nagyon sok embert érint az éjszakai fogcsikorgás, és sokan erről a problémáról nem is tudnak. Megeshet, hogy az ember párja hívja fel a figyelmét arra, hogy éjszakánként csikorgatja a fogait, de az is utalhat erre a rossz szokásra, ha éjszaka többször felébredünk, majd reggel fáradtan és kialvatlanul kelünk ki az ágyból.
Ha emellett fáj reggelre a fejünk, zúg a fülünk, és zsibbad a karunk, akkor gondolhatunk az éjszakai fogcsikorgásra is. De vajon mi állhat a fogcsikorgatás hátterében, és mit lehet tenni ellene?
Milyen tünetekkel járhat még a fogcsikorgatás?
Az éjszakai fogcsikorgás sokszor együtt jár a fogszorítással, ezek hátterében pedig az állhat, hogy a felső és alsó fogsor kiegyensúlyozatlanul érintkezik, emiatt azonban nem tudja az állkapocsízület elérni a nyugalmi záráspontot. A HerbaDENT fogászat szerint az ízületi erőlködést okozhatja egy túl magas tömés, vagy egy nagy korona is.
Csikorgathatja valaki a fogait előre és hátra, és oldal irányba is. Azért éjjel, álmunkban végezzük ezt a mozgást, mert normál esetben is reflexes az ízület, ezért végez kisebb mozgásokat. Sok esetben az előre-hátra történő mozgás a fiatalabb korosztályt érinti, hiszen az összevissza irányba növő bölcsességfogak sokszor láthatatlan akadályt okoznak a rágómozgásban, illetve a harapásban is.
A jelenség akkor okozhat komoly gondot, ha a bölcsességfogak még a csontban növekednek, és emiatt a hátsó rágófogak elkezdenek feszülni. Ennek következtében a fogak elmozdulhatnak, a rossz érintkezés pedig együtt járhat az éjszakai fogcsikorgatással.
Fontos arról is beszélni, hogy a fogcsikorgás hosszútávon nem csak a fogainkat érinti. A probléma okozhat ugyanis tarkófeszülést, fogfájást, fejfájást, migrént és nyaki feszülést is. Tapasztalhatunk még fülzúgást, illetve kellemetlen fülpattogást is.
Mivel súlyos, előrehaladott állapotban sérülhet az ízület is, nem szabad a fogcsikorgást félvállról venni. Már egy röntgenfelvétel is alá tudja a problémát támasztani, hiszen a kóros mozgások már ezen jól látszanak. Azért, hogy az ízület tudjon regenerálódni sok esetben fogszabályzás alapján kidolgozott harapásemelés tud segíteni.
Ha éjjel csikorgatjuk a fogainkat, akkor használhatunk fogvédőt is, ezzel megakadályozhatjuk azt, hogy a fogaink tovább sérüljenek.