Az illóolajok nagyon népszerűek manapság, ám egyáltalán nem a modern kor vívmányai. Az aromás olajok használata ugyanis több ezer éves múltra tekintenek vissza, és szinte minden kultúrában megtalálhatók.

Az illatok és az aromaterápia fontossága már a régmúlt időkben is nagy szerepet kapott. Persze akkor még nem illóolajoknak hívták őket, és az aromaterápia kifejezés sem létezett még, de már az ókori emberik is felismerték, hogy pozitív hatása van a különböző gyógy- és fűszernövények olajainak. Az illóolajok múltja tehát sokkal régebbre nyúlik vissza, mint elsőre gondolnánk, manapság pedig újra nagy szerephez jutnak.

Az illóolajok eredete, avagy mire használták őket az ókorban

Az illóolajok számos kultúrában és civilizációban megtalálhatóak voltak régen is. Az ókori görögöktől az egyiptomiakon át egészen Ázsiáig ismeretesek voltak. Lássuk, melyik kultúrában mire használták őket.

Az egyiptomiak elsősorban a balzsamozás során használtak különféle olajokat, de a szépségápolásban is komoly szerep jutott ezeknek a készítményeknek. Némely rituáléhoz és szertartáshoz is felhasználták őket. Például a mirha és a tömjén kiemelkedő szerepet kapott a vallási szertartásokban.

Indiában az illóolajok több ezer éves múltra tekintetnek vissza. Az ajurvéda gyógyászat alapvető részeként ismerjük őket. Számos gyógynövényből és fűszernövényből készített olajat használtak régen, de az illatoknak a meditációban és a rituálékban is fontos szerep jutott.

Az ókori görög és római kultúrában betegségek gyógyítására is használtak illóolajokat, de fürdőkben és masszázsok során is előkerültek ezek az aromás készítmények.

Illóolajok napjainkban

Manapság az illóolajok szerepe egyre inkább felértékelődik. Egyre többen fordulnak az alternatív megoldások felé, az aromaterápia pedig nagyon jó lehetőség, nemcsak a lélek egyensúlyának megőrzésében, de a gyógyításban is. Nagyon sok használnak illóolajokat stresszoldásra, immunerősítésre, bőrproblémákra, de a depresszió csökkentésére is.

Hasonló bejegyzések